„W pustyni i w puszczy”

Oglądaj CAŁY SERIAL:
  1. Porwanie
  2. Chartum
  3. Ucieczka
  4. Smain

Port-Said, lata osiemdziesiąte XIX w. Dwaj wdowcy - Anglik Rawlison i Polak Władysław Tarkowski - pracujący przy budowie sieci kanałów w Egipcie (również Kanału Sueskiego, otwartego w 1869 r.) i od lat zaprzyjaźnieni - mają wyjechać do odległego Medinet dla nadzorowania robót.
Ich dzieci - ośmioletnia "podobna do ślicznego obrazka" Nel Rawlison i czternastoletni Staś Tarkowski - miały po tygodniu dołączyć do ojców pod opieką pani Olivier, nauczycielki Nel...
Tymczasem w Sudanie trwa powstanie narodowe przeciw Anglikom.
Na jego czele stoi Mahdi - Muhamed ibn Abdulah, który w 1881 ogłosił się mahdim, tj. wybawicielem, i zgromadziwszy liczne oddziały derwiszów ogłosił po okupacji Egiptu przez Anglików świętą wojnę; opanował cały Sudan, zadając Anglikom dotkliwe klęski; zmarł w Chartumie w r. 1885 w wieku 41 lat, a jego państwo zostało po 13 latach rozbite. Fatma - cioteczna siostra Mahdiego i żona jednego z jego emirów, Smaina - usiłuje przedostać się do Sudanu. Bacznie strzeżona przez Anglików postanawia posłużyć się dziećmi inżynierów - ich porwanie ułatwić ma jej uzyskanie zezwolenia na wyjazd. Trzej Arabowie - Gebhr, Idrys i Chamis porywają dzieci i uprowadzają do Chartumu. Tam Grek Kaliopuli aranżuje spotkanie Stasia z Mahdim, któremu zaimponowała odwaga chłopca i nakazał przekazanie dzieci Smainowi. W drodze beduini złapali Sudańczyka Kalego, a Chamis zbliżył się do dzieci, które jeszcze w Port-Saidzie bardzo polubił. Zaatakowanie karawany przez lwa zmusiło Gebhra do wydania Stasiowi strzelby - chłopiec zabił zwierzę i... zastrzelił też porywaczy. Chamis zginął od noża Gebhra, zasłaniając sobą Nel... Dzieci pozostały same z parą Murzynów - Kalim i Meą. Przeżyły wiele przygód oswoiły uwięzionego w skałach słonia, dopomogły mieszkańcom wioski murzyńskiej pokonać bandę handlarzy niewolników, spotkały szwajcarskiego geografa Lindego, przeżyły febrę Nel i pożar buszu, by wreszcie po wielu miesiącach - u kresu sił - odnaleźć zrozpaczonych ojców.


Inne tytuły: "In Desert and Wilderness", «В дебрях Африки», "Pouští a pralesem", "У пустыні і ў пушчы", "Kroz pustinju i prašumu", "Trên sa mạc và trong rừng thẳm", "Durch Wüste und Wildnis",
Produkcja: 1973
Premiera TV: 25 grudzień 1974

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Staś Tarkowski
Nel Rawlison
Władysław Tarkowski, ojciec Stasia
George Rawlison, ojciec Nel
Ahmed Marei
Chamis, sługa Tarkowskiego
Ahmed Hegazi
Gebhr, podwładny Smaina porywający Stasia i Nel
Ibrahim Shemi
Idrys, podwładny Smaina
Fatma Helal
Fatma
Grek Kaliopuli
Mohamed Hamdi
Thadil
Emos Bango
Kali
Malija Mekki
Mea
Linde
Hosna Sulejman
Dinah
Sayed Ghoneim
beduin
pali Olivier, nauczycielka Nel; nie występuje w czołówce
Bogumił Simeonow
beduin
Gawrił Gawriłow
beduin
Sayed Ghoneim
beduin
Abd El Menan
-
Abu El Fatouh
-
pali Olivier, nauczycielka Nel; nie występuje w czołówce
i inni
Dubbing:
Władysław Tarkowski, ojciec Stasia; rola Stanisława Jasiukiewicza; nie występuje w czołówce


Notatki:
Miniserial został zmontowany w 1974 roku z materiałów powstałych w trakcie kręcenia filmu o tym samym tytule z 1973 roku.
Od filmu kinowego różni się tym, że wykorzystano tu inne ujęcia tych samych scen, kilka scen dodano, bądź usunięto, dialogi lekko zmodyfikowano.
Film (i serial) to ekranizacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, która powstała w roku 1911 i była ostatnim ukończonym dziełem pisarza.
Pierwowzorem Nel stała się 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza, zaś pierwowzorem inżyniera Tarkowskiego był inż. Mieczysław Gieniusz, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Handlarze niewolnikami porwali mu jedynego syna. Chłopca nigdy nie udało się odnaleźć. Usłyszaną od Gieniusza historię pisarz wykorzystał w powieści.
Próby sfilmowania "W pustyni i w puszczy" podejmowali przed wojną Amerykanie, a także Włosi i Niemcy. Jednak przewidując duże trudności, wycofali się przed rozpoczęciem zdjęć. Film Władysława Ślesickiego jest wierną adaptacją Sienkiewiczowskiej powieści. Wprowadzone przez reżysera zmiany są nieliczne i polegają głównie na skondensowaniu akcji. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród blisko 7 tysięcy dziewcząt i chłopców. Nel zagrała Monika Rosca, wówczas ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej. W roli Stasia wystąpił urodzony w roku 1955 Tomasz Mędrzak, wtedy uczeń IV klasy liceum.
Film realizowano - z przerwami - blisko trzy lata. W Egipcie kręcono plenery kairskie, w Bułgarii powstały kulminacyjne sceny I części filmu - zabicie lwa i Beduinów, sceny ze słoniem, natomiast w Sudanie - II część filmu. Meę i Kalego zagrali amatorzy z Sudanu, a epizodyczną rolę piastunki Nel, panny Oliver - Stefania Mędrzakowa, matka Tomasza. W roli Saby wystąpiły dwa płowe dogi - Łoś i Apacz. Treserem obu psów był płk Franciszek Szydełko, który wcześniej przygotowywał filmowego Szarika z "Czterech pancernych". Poczciwym słoniem Kingiem, zamiast powieściowego słonia afrykańskiego, był łagodny słoń indyjski z bułgarskiego cyrku. Wykorzystano też wiele cennych rekwizytów - m.in. dziewiętnastowieczny sztucer, egzemplarz "Pana Tadeusza" wydany w Paryżu w połowie XIX stulecia. [PAT]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150403

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz